O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

Profilaktyka grzybicy

Zdrowie jest wartością samą w sobie, dlatego tak ważne jest dbanie o nie. Wraz z rosnącym problemem zakażeń grzybiczych warto zwrócić uwagę na działania profilaktyczne.


U naszych zachodnich sąsiadów diagnoza grzybicy należy do piętnastu najczęstszych rozpoznań, obok takich schorzeń, jak nieżyt nosa czy bóle mięśniowe. Grzybicę można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych, jeśli wziąć pod uwagę ilość osób zainfekowanych oraz łatwość rozprzestrzeniania.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem grzybiczym. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z kluczowego znaczenia higieny osobistej w procesie utrzymywaniu zdrowia.

  1. Higiena ciała – podstawą jest regularne mycie ciała, choć nie zawsze. Mycie nieodpowiednio dopasowanym do pH skóry mydłem bądź żelem może przyczynić się do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry - co skutkuje stworzeniem sprzyjających warunków do rozwoju grzybicy.
  2. Niedopasowane obuwie – zbyt ciasne lub za duże zwiększają potliwość stopy, buty powinny być przewiewne, tzw. „oddychające”. Należy pamiętać, aby nigdy nie przymierzać obuwia w sklepie bez skarpetki. Nie zakładać tych samych butów dzień po dniu oraz nie pożyczać od innych, latem nosić klapki.
  3. Skarpetki – najlepiej pozbyć się tych ze sztucznego tworzywa, a zastąpić je wykonanymi z naturalnych włókien, bawełny lub frotte.
  4. Ręcznik – posiadanie własnego ręcznika ma ogromne znaczenie, nie należy pożyczać go nikomu, ani nie wycierać się w cudzy.
  5. Gąbka – podobnie jak ręcznik, jest przedmiotem osobistym, jedna nie powinna służyć całej rodzinie.  
  6. Chodzenia na bosaka – nigdy nie należy chodzić boso, przed założeniem obuwia zawsze należy dokładnie osuszać stopę, szczególnie powierzchnie między palcami.
  7. Przyrządy do pielęgnacji paznokci – w tym nożyczki, pilnik i cążki – te rzeczy powinny być użytkowane tylko przez jedną osobę, pozostali domownicy powinni mieć własne komplety.
  8. Pumeks – często to siedlisko grzybów, najlepiej używać do pięt specjalnej tarki wykonanej z plastiko-metalu.
  9. Nadmierne pocenie stóp –  na rynku kosmetycznym dostępne są różnego rodzaju zasypki czy talki przeciwpotowe. Warto włączyć jej do codziennego użytku, jak również myć nogi w zależności od tego, jak często jest to potrzebne.
  10. Basen, sauna, siłownia, ośrodek wypoczynkowy, etc., – w takich miejscach naprawdę warto zakładać klapki.

Wymienione zasady to typowe zachowania prozdrowotne, nie są one skomplikowane i stosowanie ich nie wymaga dużej ilości czasu czy nakładów finansowych. Warto je wziąć pod uwagę, gdyż leczenie grzybicy często trwa długo i jest męczące.


 

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty