O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

FAQ

Jak może dojść do zakażenia grzybicą?

Najczęściej do infekcji grzybiczych dochodzi w bezpośrednim kontakcie z chorym człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem osobistego użytku nosiciela. Źródłem zakażenia może być grzebień, ręcznik bądź pożyczone obuwie. Najlepszym środowiskiem do rozwoju grzyba są miejsca, gdzie panuje wilgoć i ciepło, dlatego często do zakażeń dochodzi podczas korzystania basenu czy sauny. Podczas uprawiania sportów skóra się poci, co stwarza dobre warunki dla rozwoju grzyba, dlatego należy również uważać na siłowni.

Grzybicą można się zarazić przez bezpośredni kontakt patogenu ze skórą człowieka, w wyniku przerwania naskórka, który stanowi mechaniczną barierę przed wniknięciem grzyba do organizmu. Do infekcji może dojść podczas stosunku seksualnego (grzybica narządów płciowych) oraz drogą oddechową czy pokarmową. Należy pamiętać, że człowiek jest skazany wykonując codzienne czynności na kontakt z grzybami, jak również bytują one w jego organizmie (np. w jelitach).

Czy łatwo zdiagnozować grzybicę?

Nie jest to łatwe zadanie dla specjalisty, a co dopiero dla laika w dziedzinie medycyny. Często zdarza się, że chory jest leczony na inne schorzenie, zanim dojdzie do prawidłowej diagnozy. Spowodowane nie jest to brakiem wiedzy, ale tym, że często pacjenci próbują leczyć się na własną rękę domowymi sposobami. Środki przez nich stosowane mogą zaburzyć obraz choroby, przez co zmiany mogą przypominać symptomy innej choroby skóry. Aby trafnie rozpoznać odmianę lekarz powinien zlecić badania mykologiczne.  


Grzybica może mieć różne niespecyficzne objawy, takie jak bóle brzucha, nerwowość czy agresywność, które trudno skojarzyć na pierwszy rzut oka z grzybicą. Oprócz rozpoznania diagnosta może mieć problem z dobraniem odpowiedniej terapii, częstym problem z jakim się spotyka jest uodpornienie organizmu pacjenta na stosowany antybiotyk.

Na czym polegają badania mykologiczne?

Badania mykologiczne zalecane są przez lekarza w celach diagnostycznych. Za ich pomocą wykrywa się grzyba w organizmie. Ważne jest, aby materiał do badania został pobrany przed rozpoczęciem terapii przeciwgrzybiczej. Badanie również można przeprowadzić po zakończeniu kuracji. Dopiero po upływie tygodnia w przypadku stosowania leków na błony śluzowe, a miesiąc po zakończeniu leczenia dotyczącego innych miejscach.

Procedura badania polega na sprawdzeniu pod mikroskopem pobranego wycinku od pacjenta (może to być zrogowaciały naskórek bądź płytka paznokcia). Następnie wykonuje się posiew, w przypadku zakażenia drożdżakami wynik powinien przyjść do trzech dni. Jeśli dermatofity są sprawcami infekcji na prawidłową diagnozę można czekać do 6 tygodni. Należy pamiętać, aby przed badaniem oczyścić dokładnie okolice miejsca z którego będzie pobierany wycinek. W przypadku płytki paznokciowej należy wymoczyć ją mydłem oraz zmyć lakier do paznokci.  Wycinek z niepowierzchniowych zmian naskórka pobierany jest za pomocą jałowego skalpela.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to choroba zakaźna, którą łatwo jest się zarazić nie przestrzegając podstawowych zasad higieny na basenie, plaży czy w miejscach publicznych. Grzybicę paznokci wywołują drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Wbrew pozorom tą odmianę grzybicy nie jest trudno rozpoznać.

Podczas zakażenia, na paznokciu powstają przebarwienia najczęściej w kolorze żółtym, białym lub brązowym. Paznokieć ulega pobruzdowaniu i łatwo się kruszy, do tego objawom tym towarzyszy dyskomfort i niemiły zapach. Jeśli zaobserwuje się te objawy to jest to najlepszy moment, aby wybrać się do lekarza. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ nieleczona grzybica paznokci prowadzi do stałych zmian i deformacji skórnych. Może objąć całą powierzchnie paznokcia powodując jego odpadnięcie i ostatecznie przenieść się na inne części ciała.

Jakie leki przeciwgrzybicze może przepisać lekarz?

W terapii przeciwgrzybiczej lekarz może zaproponować leczenie ogólne bądź miejscowe. Leczenie może być długotrwałe, a w niektórych przypadkach oprócz farmakoterapii niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Dość często są spotykane nawroty choroby, gdy organizm nie jest w stanie usunąć całkowicie zakażenia.


Najczęściej jednak w kuracji lekarz zaleca stosowanie antybiotyków przeciwgrzybicznych lub leków syntetycznych. Do najczęściej przepisywanych przez specjalistów należy gryzeofulwina, amfoterycyna B, nystatyna oraz natamycyna. Antybiotyki polienowe zwiększają przepuszczalność błony dla jonów potasu i aminokwasów, co w konsekwencji prowadzi do śmierci grzyba. W grupie syntetycznych leków przeciwgrzybicznych wyróżnia się takie jak:

  • pochodne fluropirydyny
  • pochodne imidazolu
  • pochodne triazolu
  • morfoliny
  • alliloaminy
  • echinokandyny

Jak długo może potrwać leczenie grzybicy?

Leczenie grzybicy to proces długotrwały. Nie ma też 100% pewności, że po skończonej terapii grzybica nie powróci. Przed rozpoczęciem leczenia ważne są badania mykologiczne, dzięki, którym wiadomo jaki grzyb zasiedlił organizm człowieka.

Czas trwania leczenia jest różny w zależności od rodzaju grzyba i zasobów odpornościowych chorego. Grzybicę skóry leczy się przeciętnie od 2 do 8 tygodni. Terapia grzybicy paznokci rąk może potrwać do pół roku. W cierpliwość powinni uzbroić się leczący grzybicę paznokci stóp, terapia może potrwać kilka lat. Przy długotrwałym leczeniu schorzeń grzybiczych stosuje się terapię pulsową. Polega ona na stosowaniu leku w maksymalnych dawkach z przerwami.

Czy wzmożone łaknienie na cukry proste może świadczyć o zakażeniu grzybiczym?

Tak, jest to jeden z objawów grzybicy jelit. Drożdżaki stanowią naturalną florę bakteryjną jelita i żywią się cukrami prostymi. Wzmożone łaknienie na słodycze, które znacznie odbiega od dotychczasowej normy może być sygnałem alarmowym, świadczącym o namnożeniu się grzybów w organizmie.

Do grzybicy jelita grubego dochodzi w momencie, gdy drożdżaki znacznie przewyższają liczbę drobnoustrojów bytujących w nim. Winowajcą w tej sytuacji jest człowiek, który spożywa zbyt dużo cukrów prostych, je w pośpiechu oraz niedokładnie przeżuwa pokarm. Grzybica jelita to choroba cywilizacyjna, która wraz ze wzrostem tępa życia będzie się pogłębiać. Warto przed pójściem do lekarza obserwować swoje ciało, jeśli zauważalne są takie objawy jak – słyszane na zewnątrz odgłosy przelewania się w jamie brzusznej, wzdęcia, gazy, na przemian występująca biegunka z zaparciami oraz uczucie parcia na stolec mimo wypróżnienia, uczucie pełności, nadwaga lub niedowaga - należy nie czekać dłużej i udać się do specjalisty. Grzybica jelita jest leczona farmakologicznie, warto również zmienić dietę, aby nie doszło do nawrotu choroby.

Jak chronić się przed drożdżycą jelita grubego?

Grzybica jelita grubego rzadko jest diagnozowana, mimo rosnącego zakażenia wśród populacji. Nikt nie lubi cierpieć na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego warto za wczas zadbać o zbilansowaną dietę.

Należy ograniczyć w diecie spożywanie węglowodanów oraz wyeliminować cukier. Ważny jest ruch, który nie tylko wpływa na dobrą kondycję organizmu, ale również przyspiesza metabolizm. Należy pić około 1,5 l wody mineralnej dziennie, która oczyszcza organizm z toksyn. Przyprawy takie jak – pieprz czarny, cynamon, kardamon, czosnek – dobrze wpływają na trawienie, dlatego warto dodawać ich jak najwięcej do sporządzanych potraw. Należy pamiętać o produktach bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. Najważniejszą  zasadą żywienia jest unikanie w posiłkach łączenia białek z węglowodanami.

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty