O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

Farmaceutyki na grzybicę

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów na grzybicę, pomagających w walce z chorobą. Leki te można stosować pod różnymi postaciami - maści, żelu, aerozolu, itp. Ich koszt wydaje się być niewielki w porównaniu z korzyściami wynikającymi z pozbycia się przykrej dolegliwości.


Terapia grzybicy

W leczeniu grzybicy pomocnym bywa dermatolog, który dobiera farmaceutyk odpowiedni do rodzaju grzyba. Lekarz może zaproponować leczenie miejscowe, które jest najlepszym wyjściem w przypadku pojedynczych ognisk grzybicy skóry oraz leczenie ogólne stosowane w terapii grzybic układowych. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania morfologiczne, funkcji wątroby i nerek oraz w przypadku kobiet test ciążowy. Należy pamiętać, że skuteczna terapia może być długotrwała i nie ma całkowitej pewności, że nie pojawi się nawrót choroby.

W kuracji grzybic stosuje się leki syntetyczne oraz antybiotyki przeciwgrzybicze. Do najczęściej przepisywanych przez lekarzy antybiotyków należy gryzeofulwina oraz antybiotyki polienowe. Gryzeofulwina stosowana jest szczególnie w grzybicy skóry owłosionej głowy, grzybicy skóry gładkiej i grzybicy paznokci. Lek ten ma działanie nie tylko przeciwgrzybiczne, ale i przeciwzapalne.
Syntetyczne leki przeciwgrzybiczne zostały wprowadzone w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wśród nich wyróżniamy pochodne fluoropirydyny, pochodne imidazolu, pochodne triazolu, morfiny, alliloaminy oraz echinokandyny. Popularnym lekiem przepisywanym przez lekarzy jest Clotrimazol. Stosowany jest wyłącznie w leczeniu miejscowym w przypadku drożdżakowych zakażeń skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i pochwy. Do bardziej znanych farmaceutyków z grupy syntetycznych leków przeciwgrzybicznych należą: Ekonazol, Mikonazol, Flukonazol, Worykonazol czy Posakonazol. Warto wspomnieć również o echinokandynach, jest to najnowsza grupa leków przeciwgrzybicznych. Mają one szerokie spektrum działania, najczęściej stosowana w inwazyjnych grzybicach układowych u pacjentów z poważnymi zaburzeniami układu immunologicznego.

Grzybica  to powszechna dolegliwość, której nie należy się wstydzić. Leczenie powinno przebiegać pod nadzorem lekarza rodzinnego oraz dermatologa. Schorzenie to lubi często nawracać, dlatego nie należy bagatelizować objawów jeżeli chcemy mieć zdrowe ciało. Należy pamiętać, że odpowiedni antybiotyk odgrywa istotną rolę w leczeniu grzybicy i tzw. samoleczenie nie zawsze jest korzystne dla zdrowia. Kiedy zakażenie jest w początkowym stadium można spróbować wyleczyć je za pomocą leków dostępnych bez recepty kupionych w aptece, pomocnym w wyborze preparatu może okazać się farmaceuta. Jeśli objawy jednak nie ustąpią w ciągu kilku dni lepiej nie czekać i jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.
 

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty