O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

Leki ziołowe na grzybicę

Pomimo bogatej oferty leków na rynku farmaceutycznym, w dalszym ciągu popularnością cieszy się wśród ludzi medycyna alternatywna. W większości gospodarstw domowych można spotkać maści na bazie składników naturalnych czy różnego rodzaju herbaty ziołowe. Ziołolecznictwo ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Leczenie przy pomocy roślin z powodzeniem może stanowić alternatywę dla farmaceutyków w leczeniu niektórych schorzeń, w tym infekcji grzybiczych.


Leczenie grzybicy stóp

Leki ziołowe w leczeniu grzybicy pełnią rolę uzupełniającą przy antybiotykoterapii, przyczyniają się do poprawy trofiku skóry (tkani powierzchniowej), polepszają jej ukrwienie, zmniejszają zaburzenia naczynioruchowe oraz obniżając potliwość stóp. Do preparatów działających w tym zakresie należy m.in. Alliostabil, Biostymina, jak również leki zawierające wyciąg z kasztanowca. Zaskakujące może się wydawać, że korzystne działanie wykazuje Bellegot, który zazwyczaj stosuje się w nerwicach. Lek ten zawiera alkaloidy pokrzyku, ergotaminę oraz luminal – substancje pomocne w leczeniu infekcji grzybicy stóp. Preparatu tego nie powinno przyjmować się przed jazdą samochodem, ponieważ upośledza akomodację oka. W leczeniu ropni skórnych pomocna może być szara maść. Warto zwrócić uwagę na preparaty, w których składzie znajduję się glistnik. Inną nazwą tej rośliny jest jaskółcze ziele, w starych zielarskich książkach roślina ta miała wiele określeń, m.in. łaska Pana Boga czy Ziele Marii. Nazwy te świadczą o tym, że roślina ta była kiedyś darzona boskim kultem. Glistnik można samemu znaleźć, rośnie przy drogach, w lasach i parkach. Do celów leczniczych zbiera się korzeń i ziele, zawarte są w nich alkaloidy, flawonoidy oraz kwasy organiczne wykazują działanie przeciwgrzybicze.

Kandydoza paznokci i wałów paznokciowych

W zakażeniach drożdżakowych skóry oprócz antybiotyków, korzystne działanie wykazują - wodne lub alkoholowe 1-2% roztwory barwników fioletu goryczki, błękitu metylenowego, zieleni brylantowej, 1-3% nalewka jodowa. W leczeniu wspomagającym można uwzględnić kąpiele palców rąk w naparze z odpowiednią mieszanką ziołową. Po takim zabiegu dopiero można zastosować właściwą maść przeciwgrzybiczną.

Do domowych sposobów pomagających w kuracji przeciwgrzybiczej zalicza się ziołowe kąpiele. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie na własną rękę ziołowymi preparatami nie jest skuteczne, leki te służą wyłącznie jako uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.
W kuracji przeciwgrzybicznej - oprócz stosowania antybiotyków i leków ziołowych - ważna jest prawidłowa dieta. Wpływa ona na układ immunologiczny, uaktywniając samo-naprawcze funkcje komórek w organizmie. W czasie trwania infekcji grzybiczej nie należy zbytnio obciążać organizmu procesami trawiennymi. Najważniejsze jest, aby ograniczyć cukry, produkty zawierające drożdże, produkty fermentowane oraz alkohol.

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty