O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

Rodzaje grzybicy

Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań na grzybicę, która staje się poważnym problem zdrowotnym ludzi. Choroba ta wywołana przez mikroskopijne grzyby jest kosztowna w leczeniu, a kuracja długotrwała i nierzadko z licznymi nawrotami.


Grzybicę rozróżniamy np. ze względu na:

  • głębokość penetracji (infekcje głębokie i powierzchniowe)
  • na rodzaj mikroorganizmów, które ją wywołują (dermatofity, drożdżaki oraz niedermatofitowe grzyby pleśniowe)

Dermatofity

Dermatofity zaliczamy do grzybów niedoskonałych (rozmnażających się wegetatywnie), dzielimy je na trzy grupy w zależności od środowiska bytowania. Do pierwszej grupy grzybów należą te, które są wyłącznie obecne na skórze człowieka. Następną grupa to dermatofity, którymi możemy zarazić się od zwierząt. Ostatnią grupę tworzą grzyby, których naturalnym środowiskiem jest gleba i materia organiczna. W praktyce lekarskiej podział dermatofitów jest najczęściej oparty na podstawie cech klinicznych czyli symptomów chorobowych. Wyróżniamy grzybicę skóry owłosionej, skóry gładkiej, stóp oraz paznokci, do symptomatologii grzybicy stóp zaliczamy na przykład, żółto-brunatne lub zielonkawe przebarwienia na płytce, kruchość i łamliwość paznokci. Grzybica stóp najczęściej występuje u dorosłych poprzez zakażenie pośrednie, dlatego zwraca się uwagę, aby korzystać ze wspólnych natrysków na basenie tylko w klapkach. Do odmian grzybicy stóp należy międzypalcowa, potnicowa oraz złuszczająca.

Drożdżaki

W warunkach prawidłowych drożdżaki tworzą naturalną florę fizjologiczną skóry i błon śluzowych. Najczęściej spotykanym przypadkiem w praktyce lekarskiej jest zakażenie spowodowane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida albicans. Do odmian grzybicy wywołanej przez te jednokomórkowe mikroorganizmy należy:

  • drożdżyca jamy ustnej
  • drożdżyca kącików ust (potoczna nazywa zajady)
  • drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych
  • zakażenie drożdżakowe fałdów skórnych
  • drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych
  • przewlekła drożdżyca skóry i błon śluzowych

Najczęściej do zakażenia tym schorzeniem dochodzi w momencie osłabienia naszego układu immunologicznego, często przy chorobach wirusowych bądź, jak może potwierdzić wielu dermatologów, może to być naturalna cecha skóry w rodzinie i niektórzy ludzie będą mieć większą skłonność do tego typu schorzenia.
Watro wspomnieć również o łupieżu pstrym, który jest powierzchniowym zakażeniem naskórka, rzadko występującym u dzieci. Charakterystycznym objawem tej choroby są liczne, nieregularne, różowe bądź żółto-brunatne plamy, umiejscowione najczęściej na klatce piersiowej, plecach, tułowi czy owłosionej skórze głowy.

Pleśniowce

Infekcja w przebiegu zakażeniem wywołanym przez niedermatofitowe grzyby pleśniowe zazwyczaj ogranicza się do zmian w obrębie płytki paznokcia, skóra w otoczeniu zostaje bez zmian. Zakażenie tym rodzajem grzyba jest rzadziej spotykane aniżeli w przypadku dermatofitów i drożdżaków.

Reasumując

Aby rozpoznać trafnie rodzaj grzybicy niezbędne jest badanie mikologiczne, które polega na wykrywaniu i różnicowaniu grzyba, wtedy możemy być pewni, że diagnoza jest trafna oraz zastosowana przez lekarza terapia będzie skuteczna i przyniesie pożądane efekty. Nigdy nie należy bagatelizować objawów. Ważna w rosnącym problemie zakażeń grzybiczych jest promocja zdrowia, która wpływa na świadomość społeczeństwa, a tym na samym na lepszą kondycje jednostki.

 

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty