O grzybicy

Wyszukiwarka- blok

Sporotrychoza

Sporotrychoza to choroba wywoływana grzybami o nazwie sporothrix schenckii. Potocznie nazywana jest chorobą hodowcy róż, ponieważ u ludzi najczęściej wywołuje ją zranienie się kolcami tego kwiatu.

Jak można się zarazić sporotrychozą?

Grzyb, który jest przyczyną choroby - sporothrix schenckii, żyje na drewnie, roślinach i w glebie. sporotrychoza zdecydowanie częściej atakuje zwierzęta, niż ludzi. Można się nią zarazić nie tylko przez ukłucie kolcem róży, ale i przez bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem lub zwierzęciem, a nawet przez ugryzienie insekta lub owada.

Odmiany sporotrychozy

Jest to bardzo przewlekła choroba, która powoli postępuje. Początkowe objawy  występują dopiero pomiędzy pierwszym, a dwunastym tygodniem od momentu zarażenia. Sporotrychoza u ludzi może mieć kilka postaci:

  • Najbardziej rozpowszechnioną formą tej choroby  jest postać limfatyczno-skórna. Objawia się ona wystąpieniem jednej lub większej ilości grudek w miejscu, które zostało zakażone. Zmiany w takiej postać mogą wystąpić na całym ciele, jednak w większości przypadków pojawiają się na kończynach. Grudki rozwijają się w krosty, które zmieniają się w podskórne guzki. Choroba roznosi się wzdłuż naczyń limfatycznych. W miarę postępowania  sporotrychozy guzy wrzodzieją i zaczynają wytwarzać szarawy lub żółtawy płyn.
  • Kolejna forma – rozsiana jest  ciężką chorobą i wymaga długoterminowego leczenia. Jeśli zaś dojdzie do rozprzestrzenienia się na stawy, stosowane jest operacyjne czyszczenia.
  • Istnieje też rzadsza postać płucna, która jest bardzo trudna do wyleczenia. W tym przypadku zawsze, oprócz leków przeciwgrzybiczych, należy podjąć próbę chirurgicznego leczenia.

Rozpoznanie sporotrychozy

W momencie podejrzenia sporotrychozy należy zwrócić uwagę na wygląd potencjalnie zainfekowanych miejsc oraz sprawdzić czy węzły chłonne w ich okolicach nie są powiększone. Następnie skierować się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni sytuację i najprawdopodobniej odeśle chorego do lekarza specjalisty ds. chorób zakaźnych.

Badanie rozpoczyna się pobraniem próbki tkanki lub wydzieliny z guzka znajdującego się na skórze.

Jak wcześniej wspomniano, leczenie może odbywać się na dwa sposoby:

  • Farmakologiczny, z użyciem leków przeciwgrzybiczych.
  • Inwazyjny, czyli za pomocą operacji.

Czy wiesz, że...

Grzybicy stóp można zapobiec
Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu...
Czytaj dalej ≻

Produkty